Jak prawidłowo rozliczyć podatek od gry na giełdzie?

Posted by on lut 1, 2014 in Artykuły | 0 comments

Gracze, którym udało się uzyskać sukcesy na giełdzie, muszą dbać o opcjonalnym rozliczeniu podatkowym, wypełnić deklarację pit-38 oraz przekazać ją do urzędu skarbowego. Co więcej, również osoby jakie poniosły stratę, mają obowiązek pokazać ją w rocznym rozliczeniu.

Obywatelom intensywnie grającym na giełdzie, zwrot podatek giełdowy może nie jest obcy. Istnieje to rodzaj podatku dochodowego od osób fizycznych, będący również jednym z rodzajów podatku od przychodów kapitałowych. Znany jest jeszcze pod nazwą podatku „Belki”, jako że w 2004r. został wprowadzony przez ówczesnego wicepremiera i ministra finansów – Marka Belkę. Żeby nie narazić się fiskusowi, warto zapoznać się z kluczowymi wiadomościami, jakie przedstawiamy poniżej.

 

Podstawowe informacje

Zasady na jakich wyliczany był podatek 2013 nie odbiegają od tych w ubiegłych latach. Póki co nie są również planowane istotne modyfikacje w przyszłości. Podatek dotyczy przede wszystkim dochodów uzyskanych dzięki inwestycjom w obligacje, akcje lub kontrakty terminowe. Ważne istnieje zatem, iż dochody te nie koncentrują się w żaden sposób spośród tymi, wziętymi spośród własnych źródeł. Obowiązująca stawka procentowa to 19%, nie bierąc pod uwagę wartości dochodu (nie progresja). Płatnikiem podatku giełdowego nie zawsze jednak będzie inwestor. W przypadku odsetek od obligacji oraz dywidend podatek utrącony zostanie automatycznie już przy wypłacie.

 

Jaki formularz?

 

Żeby wykonać rozliczenie z podatku od zarobków giełdowych, skorzystanie z pitu 38 będzie niezbędne. Informacje potrzebne do przeprowadzenia tego dokumentu przesłane zostaną przez biuro maklerskie w formie formularzy PIT-8C. Każdy rachunek papierów wartościowych będzie kojarzył się z odrębnym formularzem. W związku z tym, jeśli jesteśmy kilka rachunków maklerskich, musimy liczyć się z uzyskaniem kilku druków. Informacje umieszczamy na druk pit 38 poprzez zsumowanie wartości spośród każdych deklaracji domów maklerskich. Nie powoduje to większych trudności niż przeprowadzenie standardowego formularza PIT-37.

Małżonkowie nie mogą rozliczać się razem

 

Ważna rada dla osób istniejących w związku małżeńskim. Dochody osiągnięte z inwestycji na giełdzie, nie są ograniczone ani nie wykluczają prawa małżonków do nierozłącznego rozliczenia skarbowego. To wszystko zawdzięczamy wspomnianemu wcześniej nie łączeniu dochodów giełdowych z przychodami z różnych źródeł. Tak jak wcześniej, mogą złożyć nierozłączne zeznanie podatkowe z tytułu dochodów z umowy o pracę. Dochodów giełdowych rozliczyć razem natomiast nie wolno. Nawet jeśli rachunek maklerski uwzględnia współwłasność, wszystkie przychody a koszty zostaną podzielone i wykazane w specjalnych drukach PIT-8C. Oznacza to, że każdy z małżonków musi zdać odrębne zeznanie podatkowe.

Rozliczamy stratę

 

W podsumowaniu należy również wziąć pod uwagę poniesioną stratę, ponieważ można ją rozliczyć w następnych latach w ramach tego samego źródła przychodu. Nie będzie mogła ona natomiast pomniejszyć podatku płaconego np. w związku z zyskiem z tytułu umowy zlecenia lub umowy o pracę. Ażeby podsumować straty posiadamy maksymalnie pięć lat, a wysokość obniżenia podatku w jakimkolwiek z tych lat nie potrafi być większa niż połowa wykazanej wcześniej kwoty straty.

Gdyby nie rozumiesz jak wypełnić pit 38 zachęcamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi artykułami, w jakich szczegółowo wyjaśniamy kiedy się za to wziąć. Tytułem krótkiego wprowadzenia, deklaracja przedstawia się z dwunastu części (A-L), z czego ostatnia przeprowadzana jest przez fiskusa. Do wypełnienia zeznania przydatny będzie numer PESEL (od końca 2011 roku nie musimy brać z numeru NIP). Opis wykonywania wszystkiej z części odpowiedzialny istnieje także na stronie Ministerstwa Finansów. Aby uzyskać dokładniejsze dane można oddać się do Krajowej Informacji Podatkowej (tel. 801 055 055, a dla telefonów komórkowych: 22 330 0330). W przypadku wątpliwości oraz nieścisłości dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika, warto zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego.

Zobacz też! program pit 38

podatki pit pit 2013 PIT 37 ulga na dzieci Formularz pit 36 pit online Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>